Tajemnica domków na drzewach z Działek Leśnych

IMG_7062

 

Dzielnica Działki Leśne została włączona w granice miasta Gdyni w 1933 roku. Planowana od początku lat 30-tych jako nowoczesne, cenowo przystępne osiedle mieszkaniowe dla szybko rozbudowującego się miasta, zajęła morenowe wzgórza oraz malownicze wąwozy. Domy były budowane zarówno przez Towarzystwo Budowy Osiedli jak i przez prywatnych właścicieli gruntów, po ich uprzednim wykupieniu. II Wojna Światowa nie oszczędziła Działek Leśnych, jednak pozostawiła frapujące ślady – nie tylko ślady kul na kamienicach, ale coś bardziej tajemniczego.

Po 1939 roku w większości domów i kamienic Działek Leśnych zamieszkali niemieccy oficjele i przedstawiciele lokalnej władzy. Polscy mieszkańcy zostali niemalże całkowicie wysiedleni z ich domów w tej dzielnicy. Jednak po zakończeniu działań wojennych część autochtonów szczęśliwie wróciła z wojennej tułaczki i zagrzała miejsca w swych dawnych mieszkaniach. Pojawiło się również sporo nowych mieszkańców z innych części kraju. Działki Leśne po wojnie odżyły na nowo. Właśnie na okres 1944 – 1950 datuje się sięgające wysokości 10-tego piętra wieżowca domki na drzewach – jedną z największych tajemnic tej dzielnicy.

 

 

Wchodząc do lasu na wysokości ul. Pomorskiej 50 (Polski Związek Motorowy) i idąc po nasypie dawnej kolejki wąskotorowej biegnącej na szczyt góry do starej przepompowni, można natrafić na niezwykły widok. Gdzieś daleko, kilkanaście metrów ponad głowami majaczą konstrukcje domków, ewidentnie budowanych sprawną ręką. Co więcej, na niektórych drzewach, rozsianych aż w stronę ul. Tatrzańskiej – a więc na terenie niemałym – drzewa są oznaczone symbolami łódek, herbów, scen rodzajowych i inicjałów. Nie są to zwykłe bazgroły ale rysunki wykonane z artystycznym zacięciem oraz precyzją. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat większość z domków rozsypała się z przyczyn naturalnych, lecz co najmniej 7 z nich wciąż jest w mniejszym lub większym stopniu widocznych.

 

Skąd wzięły się te misterne konstrukcje? Szacując przyrost drzew na tych terenach, pochodzą one w przybliżeniu z okresu między 1943 a 1950 rokiem. Część mieszkańców twierdzi, iż jest to pozostałość po niemieckich dzieciach, część iż domki budowały dzieci przyjezdnych mieszkańców już po wojnie. Jednak pewne przesłanki wskazują na to, iż domki to pozostałość po burzliwych czasach drugiej wojny światowej, kiedy to mieszały tu całe rodziny administracji ówczesnego Gotenhafen (niemiecka nazwa Gdyni). Świadczą o tym zamazane już niemieckie napisy na wysokości koron drzew oraz fakt, iż domki były budowane jedynie w tym rejonie. Wówczas, w okolicy obecnego Domu Aktora (a więc bardzo blisko miejsca istnienia domków) znajdowała się niemiecka szkoła podstawowa. Co ciekawe, rysunek łódki (jachtu), który znajduje się przy drzewie na wzgórzu nieopodal ul. Tatrzańskiej, pojawia się również na kilku innych drzewach w tym rejonie.

 

 

Domki wykonane są z solidnych desek oraz elementów rozmaitych skrzyń. Wiadomo, że istniały już w latach 60-tych ubiegłego wieku i już wówczas ciężko było się na nie wdrapać. Co ciekawe, gwoździe użyte do wbicia prowizorycznej drabiny są gwoździami z charakterystyczną płaską powierzchnią – wykorzystywane często w okresie powojennym.

 

 

Obecnie aby przeprowadzić bardziej złożone badania nad tematem tajemniczych domków na drzewach, potrzeba albo strażackiej drabiny albo profesjonalnej asekuracji, gdyż to, co najistotniejsze znajduje się prawdopodobnie na koronach drzew. Na archiwalnych zdjęciach widać, iż już w latach trzydziestych drzewa te były wysokie, choć umożliwiały sprawnej osobie wejście na ich szczyt. Niektóre z domków znajdują się obecnie na wysokości 10-tego piętra wieżowca co uniemożliwia ich eksploracje.

Domki na drzewie, które pojawiają się jedynie w tym miejscu Działek Leśnych – pod wzgórzem naprzeciwko ul. Pomorskiej 50, to tajemnica na miarę podziemnych tunelów pod tą dzielnicą, które notabene przebiegają pod miejscem tych konstrukcji ukrytych w koronach drzew. W ciepły majowy weekend warto wybrać się, by przekonać się samemu jak widowiskowe są to podniebne budowle!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>