Open House Gdynia! 10-11.10.2015

SAM_1066

 

Już w najbliższy weekend stacjonujemy na festiwalu Open House Gdynia!

Festiwal Open House Gdynia jest częścią międzynarodowego stowarzyszenia Open House Worldwide, które powstało z inicjatywy londyńskiej architekt – Victorii Thornton. W dwudziestoletniej historii festiwalu organizatorzy umożliwili podziwianie unikatowych, niedostępnych na co dzień wnętrz ponad milionowi miłośników architektury w 30 miastach na całym świecie.

Inne Szlaki będą oprowadzały po dwóch lokalizacjach – Zapraszamy ! :

Sobota 10.10 – od 10.00 do 14.00 – Zespół Szkół Chłodniczych i Elektronicznych w Gdyni (ul. Sambora 48)

Niedziela 10.10 – od 10.00 do 12.00 – Budynek mieszkalny Rol – Ryż.

Co warto wiedzieć o tych budynkach na początek?

Rol-Ryż to Imponujący i malowniczy kompleks budynków z łuszczarnią ryżu w centralnym punkcie. Łuszczarnia wraz z trzema silosami była po wybudowaniu w 1928 roku była jednym z najnowocześniejszych obiektów na wybrzeżu Bałtyku i pierwszym zakładem na terenie portu. W centralnym punkcie stoi do dziś zamieszkały stary budynek wielorodzinny (1928 rok). Biało czerwone kolory fasady, gustowne lampy oraz interesujące detale architektury międzywojennej przetrwały zawieruchę wojenną w bardzo dobrym stanie.

SAM_1061

SAM_1063 SAM_1066

 

Zespół Szkół Chłodniczych i Elektronicznych : Budynek ten (budowany w latach 1948-1950) jest bardzo okazałym przykładem monumentalnego budownictwa wkomponowanego w strukturę niemalże wiejską (rolniczy charakter zabudowań okolicy góry ‘Kapelusz’ gdzie zbudowano gmach). Fronton budynku był zaprojektowany przez Komitet Budowy Pomnika Braterstwa Polsko-Radzieckiego, miał on symbolizować braterstwo krwi. Jednak przemycono tu wiele drobnych szczegółów niezwiązanych z nurtem socrealizmu – wewnątrz można znaleźć oryginalne elementy architektoniczne i ozdobne charakterystyczne dla polskiej szkoły architektów okresu międzywojennego, czerpiące między innymi z nurtu neoklasycyzmu.
Niezwykła jest również historia szkół które się w nim mieściły – W latach 1950-1963 roku było to III Liceum Ogólnokształcące im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni. Rok wcześniej w budynku działalność rozpoczęło Technikum Chłodnicze przeniesione z interesującego budynku międzywojennego (niestety nie istniejący) przy ul. Orlicz-Dreszera. W pobliżu boiska widać resztki szkoły podstawowej nr IV im. Czwartaków która podczas wojny została zbombardowana. Ponoć jej resztek użyto jako budulca i fundamentów pod nową szkołę. Nie udało się odnaleźć tego w dokumentacjach ale nadal można zobaczyć niewielkie gruzowisko pozostałe po budynku.

 

SAM_1006SAM_1055 SAM_1044

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>