Michał Miegoń – „P​ù​stczi” – solowy album Michała Miegonia

front_1500

 

back_1500

front_1500

ins1_1500

ins2_1500

Czym są „Pùstczi”?
Pustki (po kaszubsku: Pustczi) to inaczej wybudowanie za wsią, przysiółek. Do dziś na zapleczu Gdyni oraz innych miast, miasteczek, wsi istnieją enklawy przeszłości, miejsca niegdyś (i niekiedy nadal) odludne, które naturalną koleją rzeczy zanikają wraz z rozwojem cywilizacji. Pustki = pustka? Nie. Pustki będą pustkami, z całym inwentarzem ich realizmu magicznego, dopóki żywe są historie ich mieszkańców, dopóki pamiętane są świadczące o ich dziejach wydarzenia. Od wyrywaczki lnu – pionierskiej dla mieszkańców Kolonii przy górze donas, przez szeptuchy, czary, małe codzienne rytuały można dojść na nowoczesne osiedla budowane w szczerym polu. Co mówią dawne mury, a co powiedzą nowe ściany? Pustki = eskapizm? Tak. W pustkach jest życie.
Grafika: Joanna Kucharska, Sztukodzieło

Pùstczi – czyli Pustki. Tereny na odludziu, wybudowania z dala od skupisk ludzkich. Na przestrzeni ostatnich lat interesowała mnie idea przemijania w kontekście śladów mieszkańców pustek pozostawionych nie w internecie, dokumentach, a gdzieś pośród budynków, ścian, przekazów ludzkich. Jeśli ta pamięć zaniknie, to zanikną nawet szczątkowe informacje. Pustek jest więcej, Pustki sa w całym kraju. Proza życia i szczęście zaklęte w codziennej pracy („Wyrywaczka Lnu” wykonana z Tatiana Slowi), zanikanie lokalnej tożsamości („Krückwald”), współczesne wędrowanie po dawnych szlakach i korzystanie z map („Bardzo długa góra wykonana wraz z Pepi )”, śmierć („Relaks – teraz już wszystko będzie inaczej” wykonane wraz z Michałem Piotrowskim) ale i zachęta do podróży na własne Pustki („Na Pustki”).
⚓Te Pustki są dla Was. Pustki muzyczne ale wypełnione przekazem. Chodźmy na Pustki! Link do klipów i płyty w komentarzach.
Nie byłoby płyty gdyby nie:
Śpiew: Pepi, Tatiana Slowi, Michał Piotrowski
Projekt okładki: Sztukodzieło
Zrealizowano w Sound 8 w roku 2023
www.sound8.pl, projekt dofinansowało miasto Gdynia Gdynia Kulturalna

⚓Za okładkę „Pùstczi” odpowiada Joanna Kucharska – graficzka i artystka znana jako Sztukodzieło, wieloletnia basista Kiev Office.
Okładka przedstawia słoiki z pewnej działki w dzielnicy Gdynia Chwarzno-Wiczlino, na której do dziś stoją pozostałości najpewniej najstarszej chaty na terenie naszego miasta. Historię związaną z chatą oraz znalezionymi na jej strychu stronicami starych księgozbiorów opowiada utwór „Powołana”. Jest to miejsce związane z lokalnymi legendami o rzucaniu czarów i zaklęć.
Teren związany z lejtmotivem okładki możecie obejrzeć w klipie „Bardzo długa góra” z udziałem Pepi
Album dofinansowany przez miasto Gdynia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>