Karczma Vossa – rys historyczny

SAM_2177

 

Absolutny zabytek dzielnicy Gdynia Chylonia – Karczma Thymiana / Vossa / Jadacha – jak i również restauracja-hotel „Wygoda” Antoniego Troki (ul. Chylońska 25).

Po raz pierwszy o karczmie zasłyszano w 1786 r. kiedy to przez wieś Chylonia przebiegał szlak pocztowego kursu pomorskiego wiodącego z Berlina do Królewca przez Wejherowo – Chylonię – Kack aż do Gdańska. Korzenie karczmy sięgały jednak średniowiecza. Pod koniec XIX w. na miejscu należącej do Thymiana karczmy wybudowano nowoczesny na tamte czasy dwupiętrowy gmach, wykorzystując fundamenty i szkielet poprzedniego budynku.

SAM_2177 SAM_2174 SAM_2180SAM_2176

Przebudowa i konstrukcja to zasługa Wojciecha Vossa. Od jego nazwiska nazywano też karczmę w późniejszych latach. Następnym właścicielem był niejaki Jadach, by potem po przejęciu budynku przez gołębiarza Antoniego Trokę (założyciel chóru „Dzwon Kaszubski) powstał tam hotel „Wygoda” (1931) Na parterze znajdował się bar, sala do tańców oraz obszerna kręgielnia i rozlewnia piwa. Pokoje na górnym piętrze zajmowali goście i najemcy. Pod koniec lat trzydziestych przed hotelem wybudowano stację benzynową i ogródek warzywny.

SAM_2263

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>